Rada UE przedłużyła tymczasową ochronę dla obywateli Ukrainy

Rada UE przedłużyła tymczasową ochronę dla obywateli Ukrainy

Rada Unii Europejskiej oficjalnie przedłużyła tymczasową ochronę udzielaną wysiedleńcom z Ukrainy o jeden rok, do dnia 4 marca 2025 r. Oznacza to dla ukraińskich uchodźców możliwość dalszego legalnego pobytu w krajach Unii Europejskiej, dostęp do wsparcia socjalnego oraz prawo do podjęcia pracy.


Sytuacja w Ukrainie w dalszym ciągu nie pozwala na bezpieczny i trwały powrót jej obywateli do kraju. Całkowita liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony utrzymuje się na stałym poziomie ok. 4,1 mln. W przypadku zakończenia ochrony czasowej w dniu 4 marca 2024 roku, wszystkie osoby w tym samym momencie wystąpiłyby o ochronę międzynarodową, co doprowadziłoby do paraliżu krajowych systemów azylowych. Dyrektywa również ma na celu zapobiegnięcie temu zagrożeniu.


Wśród polskich pracodawców jest niepewność o losy ukraińskich cudzoziemców. Pozostaje nam czekać na ruch ze strony naszego rządu, który w najbliższym czasie powinien dostosować polskie przepisy do nowych wytycznych unijnych. Niebawem możemy się spodziewać zatem kolejnej nowelizacji Specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Miejmy nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Potrzebujesz konsultacji? Doskonale, nasz specjalista z przyjemnością udzieli Tobie wszelkich informacji. Zadzwoń pod numer +48 539 319 400 lub wyślij e-mail na adres kontakt@legalhr.pl